Egy 1858-as térkép szerint a telek tele volt melléképületekkel, így nagyon nem kell meglepődni az irdatlan mennyiségű építőkövön.
A községről egy 1858-as kataszteri és egy 1861-es telekjegyzőkönyves térkép áll rendelkezésre a levéltárban. Ennél korábbiakat nem találtam, a 155 évvel ezelőtt készítettet pedig meg is vettem digitális formában. A telkünk a térképrészlet középső telke, amelyik egy oldalára dőlt M-betűre hasonlít.
A régi és a mostani térképek összevetéséből annyi mindenképp kiderül, hogy:
- egy ház már 1858-ban is állt ezen a telken, mégpedig ott, ahol a mostani, amiből arra is lehet következtetni, hogy ez a ház az a ház,
- a telken sokkal több melléképület volt, mint amennyi most van, ami nem meglepő a kert ásása közben talált kőmennyiség láttán,
- a teleknek eredendően is fölöttébb fura alakja volt, de jóval kisebb volt, mint amekkora most.
A mostani állapotokat tükröző hivatalos térkép
A kataszteri térkép elkészítéséről amúgy egy 1849. október 20-án kiadott császári nyílt parancs (pátens) rendelkezett. Az osztrák állami hatóságok nem sokat vártak, hiszen mindössze két hónappal voltunk attól a naptól, hogy Görgey Artúr magyar honvédhadserege letette e fegyvert az orosz cár inváziós hadserege előtt, és ezzel Magyarország elvesztette függetlenségi háborúját Béccsel szemben (1849. augusztus 13.). Az állam fogaskerekei a jelek szerint már akkor is nyikorogtak kicsit, hiszen a részletes felmérés csak 1856-ban kezdődött.
A kataszteri térképeket településenként rajzolták meg. A felmérés mértékegysége a bécsi öl (1,896 m) volt. A térképek méretaránya a 19. században 1:2880 (1 bécsi hüvelyk = 40 bécsi öl), ha azonban a részletsűrűség úgy kívánta, egyes területrészeket 1:1440 méretarányban is térképezték.
A kataszteri térképek a földadó megállapításához végzett felmérések eredményeképpen születtek, de a tulajdonjogi viszonyok rögzítésére és nyilvántartására is használták. A térképeken természetes és mesterséges tereptárgyakat, valamint országok, települések, földrészletek határait tüntették fel. A térképek elsődleges feladata a birtokhatárok, telekhatárok rögzítése, de nagy részletességgel ábrázolják a vízrajzot, az utcahálózatot, a közlekedési adottságokat, épületek alaprajzait, és nagy számban tartalmaznak földrajzi neveket is.
Utolsó kommentek