Fűtés híján egyelőre tervezgetünk és nekiesünk a régi bútoroknak. A nagyobb javításokat mesterekre bízzuk, de a kisebb munkákra mi vállalkozunk. Elő a csiszolópapírral, a páccal és a festékkel!
Az építkezés 2012 októberében kezdődött és az igazat megvallva még javában tart, nem is nagyon tudom elképzelni, hogy mikor mondhatjuk majd, hogy „na, most tényleg készen vagyunk”.
Be kell valljam, hogy az idei nyár végén ezzel együtt eljutottunk oda, hogy mindketten úgy éreztük, jó lenne megpihenni. Ezért csökkent a bejegyzések száma itt a blogon is. Egy kicsit „rá kellett fordulnunk” a mindennapi életünkre – úgy, mint napi munkavégzés, reggeli kelés, óvodakezdés, kisbaba-fogzás és más hétköznapi dolgok.
Sajnos ezek nem a mieink, hanem egy lelkes helyi gyűjtő dolgai...
Az elmúlt pár hónap azonban arra is jó volt, hogy sok minden letisztuljon bennünk. A nyári gyorsított ütemet feldolgoztuk, kipihentük és most ismét a tervezgetés mezejére léptünk. Időnk van, jön a téli szezon, és mivel fűtésünk a gyönyörű cserépkályhát leszámítva még nincs, így egyelőre lemenni hosszabb időre nem tudunk. A parasztház 80 cm-es falai ugyan jól tartják a hőt, de ha az embernek nincs fűtése, nem nagyon van mit tartani:)
Hogy is telt az idei nyár?
Július 1-jén jutottunk el odáig, hogy részben zárhatóvá vált a lak. Azért csak részben, mert a korábbi bejegyzésben már „kibeszélt” boltíves ablakok csak augusztus második hetében érkeztek meg. Ha pedig részben lakhatóvá vált, no, mi azon nyomban birtokba is vettük, gyermekekkel, konyhátlanul, félig kész fürdőszobástul. De ezzel együtt és a sok kis bosszúsággal együtt is nagyon jó volt, hiszen már benne volt nyolc hónap munka és rengeteg álmodozás arról, milyen lesz ott lenni!
Ahogy az lenni szokott beköltözés után a szokásos munkákkal kezdtük: takarítás, pakolás, majd takarítás és újra pakolás.
Nyár elején, a különböző használt bútorokat áruló portálokat bújva, megvásároltuk a legszükségesebb kényelmi bútordarabokat, no meg persze egy-egy számunkra igazán kedves apró dolognak sem álltunk ellen. Mind a családban, mind a baráti körben terjesztettük az igét, hogy senki és semmit ne dobjon ki. Valamire minden jó lesz a mi „kis” portánkon!
Az egyedüli rossz tapasztalat az volt, hogy meglévő bútorainkat - amik már eleve a házban voltak, vagy még tavaly kaptuk valahonnan - az építkezés ideje alatt a melléképületek egyikében tartottuk, s bár a kivitelező csapat ténylegesen gyakran szellőztetett, de tárgyaink nagy része penészes lett és bevizesedett. Sőt, a falnak támasztott bútorlapok el is görbültek…
A bútorokat ebben az évben még csak letakarítottuk, összeszereltük, ahol kellett egy-egy feltétlen szükséges dolgot pótolni (mert tönkrement és úgy használhatatlan volt), azt pótoltuk. Vagyis egyelőre csak a használhatóság volt a célunk, a „szépítkezés”, a felújítás, átalakítás még a tervezés szintjén sem merült fel. Ha valaki megkérdezte, hogy mi a célunk ezzel vagy azzal, vagy hova kerül egy-egy kisebb darab, a választ elintéztük azzal, hogy „majd télen kitaláljuk”.
Nagy örömömre az őszi „pihenőidőszak” során több olyan internetes oldalt, blogot, csoportot is találtam, ahol régi bútordarabok felújításával, átalakításával foglalkoznak – mégpedig igazán tetszetős, igényes minőségben. Ezekből inspirálódva úgy tervezzük, hogy a kisebb darabokat még most télen át is alakítjuk, hogy így kerülhessen majd méltó, most legalábbis véglegesnek vélt helyére.
Feladataink, amire megoldást kell majd találni:
- szú és minden ilyen-olyan fát támadó, fában lakó bogár végleges elűzése;
- az eltört/kitört, átvizesedett bútordarabok javítása és pótlása;
- csiszolás, festés, felületkezelés;
- majd a végső „fizura-igazítás” azaz színválasztás, fogantyú, ilyen-olyan kiegészítő.
Legnagyobbnak tűnő feladat: anyagi megfontolásból az ablakpárkányokat bútorlapból szabattuk be (nagy munka volt, a falak egyenlőtlensége és dőlése miatt), ami nem olyan csúnya, mint elsőre hangzik, de mindenképpen továbbgondolásra ítéltetett.
A nagyobb javításokra, pótlásokra kértünk be asztalostól árajánlatot, de a bútorok „ránk alakítását”, festését saját magunk szeretnénk elvégezni. Inspirálódni több közösségi és blogoldalon lehet - amiket eddig találtunk, a jobb hasábba ki is gyűjtöttük.
Utolsó kommentek